Enne kui võtad kutsika

Üheksa korda mõõda, üks kord lõika – ütleb vanasõna, ehk enne kutsika kojuvõtmist küsige endalt: “Millised on minu teadmised või kogemused koera kasvatamisel?” Kui leiate et võiks olla paremad, siis varuge piisavalt aega et ennast kõigega kurssi viia enne kui kutsikas Teile koju saabub. Kui Teil on küsimusi, siis küsige julgelt. Pole olemas rumalaid küsimusi!

Kas teate, et nii taks (ka kääbustaks) kui terjer on jahikoerad, kes armastavad palju liikuda, mõned neist närida ja kaevata? Kas olete valmis temaga jalutama mitu korda päevas? Andestama talle kui ta Teie kingad või midagi muud ära närib, sest Te ise ei tegelenud temaga piisavalt ja ei korjanud oma asju turvalisse kohta? Kas olete valmis töölt väsinuna tulles koristama tema pissiloike ja rohkemgi veel (neid juhtub esialgu tihti tuppa), õpetama teda, et täiskasvanuna enam selliseid asju tuppa ei juhtuks? Kas olete valmis selleks, et ta ei käitu alati Teie ootuste kohaselt? Valmis leidma talle kedagi kes teda hoiab, kui Teil peaks ette tulema ootamatult pikki tööpäevi või plaanite reisile minna? Valmis teda kaitsma, kui tänaval agressiivsed koerad ründama peaksid? Valmis tema eest ootamatult välja käima suurt rahasummat juhuks kui koer vajab arstiabi? jne. jne. jne. Valmis üldse tema järgi kogu oma senist elukorraldust muutma? Kui Teil pole veel lapsi, aga planeerite neid tulevikus? Kas olete mõelnud sellele mis saab siis kui laps sünnib, kas Teie jaoks on vastuvõetav olukord kus laps ja koer koos põrandal mängivad, kas sellest ei teki probleemi kui koer ennast lapsele liiga ligidale, kaissu poeb? Kas Te olete sel juhul üldse valmis oma aega ja tähelepanu lapse ja koera vahel jagama? Kas leiate veel aega (see on loomulik, et koera jaoks jääb siis aega vähemaks) ka koeraga tegelemiseks ja temaga jalutamiseks?

Kõige sagedasem küsimus on kutsika hind: kutsikas vastutustundlikult kasvatajalt maksab keskmiselt 1000 – 1500 eurot (olenevalt tõust), mis on tõukoera tavaline hind Eestis. Kutsika hind sisaldab: kutsikate vanemate hooldust ja vastavust tõustandardile (mida tõendavad näituste ja töökatsete tulemused), kutsikate üleskasvatamisega seotud kulusid (ussikuure, vaktsineerimisi, kiipimist, kutsikatele sobivat kvaliteetset toitu, kutsikate hooldust ja juhendamist esmaste “koeratarkuste” osas), dokumentatsiooni (EKL tõutunnistuse, EU veterinaarpassi, ostu-müügilepingut, kasvatusjuhendit), “stardipaketti” ja edaspidiseid nõuandeid kutsika kasvatamisel. Meie kutsikad kasvavad pererahva ja teiste koertega koos, mitte eraldatuna, omaette ruumis! Võimalikuks võivad osutuda ka mitmesugused tasumisvariandid – kõik on kokkuleppe küsimus, kuid lõplikud kokkulepped tehakse silmast silma kohtudes, mitte e-kirja või telefoni teel.

Ärge minge kutsikat “lihtsalt vaatama“, sest kutsikapilk ei jäta kedagi külmaks! Kui kutsikaid müüakse mõnikord väga odavalt, võib tegu olla kahtlase päritolu või küsitavate lepingutingimustega, seega – enne koeravõttu tehke kodutöö ja ärge tormake uisapäisa kutsikat ostma, kes võib hiljem kokkuvõttes kalliks maksma minna nii rahas kui ka oma närvirakkude kulus. Enne ostu sooritamist veenduge, et kutsikas saaks kaasa tõutunnistuse (mis on kinnituseks selle kohta, et saate just loodetud tõugu koera), EU vetpassi, oleks kiibitud ja eakohaselt vaktsineeritud, kindlasti täitke ka ostu-müügileping!

Kui Te olete üheksa korda mõõtnud, siis lõigake!

Kui olete kõigile nendele ja veel paljudele teistele küsimustele jaatavalt vastanud ja soovite endale kutsikat, siis saatke meile e-kiri milles kirjutage palun veidi oma perest, kodust ning koeraga seotud võimalustest, soovidest ja plaanidest. Enne kutsika koju võtmist tehke palun kindlaks kas Teil või mõnel pereliikmetel ei oleks tundlikkust koera karvade suhtes! Meilt on võimalik ka tulevaste pesakondade kutsikaid broneerida!

… ja kui Te olete lõiganud, siis vastutasuks saate tingimusteta armastuse, lojaalsuse, ustavuse, parima sõbra, pereliikme ja kaaslase pikkadeks (mõnikord isegi kuni 16 ja +) aastateks! Koduloomadega koos kasvanud lapsed on sageli tugevama tervisega, rõõmsameelsemad ja oskavad arvestada endast väiksematega ning nende eest hoolitseda! Teid ootab töölt väsinuna koju jõudes alati rõõmus vastuvõtja uksel, kellele silma vaadates kaob väiksemgi muremõte ja sisendub positiivne energia! Te saate trennikaaslase, kes hoolitseb Teile enesele teadmata Teie tervise eest! jne. jne.

Kogu tarkuse lõpus on armastus, armastus, armastus!
/Marc Allen/